Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Dziewczynka z misiem

Podczas wspomnianej w poprzednim poście drugiej edycji pleneru rzeźbiarskiego „Rataje-74” organizowanego w Osiedlowym Domu Kultury „Na Skarpie”, zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” wybrał nie tylko Pływaczkę Józefa Kopczyńskiego, ale także Dziewczynkę z misiem poznańskiej artystki Zofii Ulatowskiej Gosławskiej.

Rzeźba wykonana została z betonu, przedstawia klęczącą dziewczynkę, która bawi się misiem, stojącym na jej kolanach. Dziewczynka z misiem powstała w 1976 roku i stanęła u zbiegu ulic Orlej oraz Kruczej, w rejonie obecnego Osiedla Bohaterów II Wojny Światowej.

Z biegiem czasu rzeźba niszczała. Gdy wydawało się, że podzieli smutny los innych poznańskich rzeźb plenerowych, szczęście się do niej uśmiechnęło. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” zainteresowała się stanem dzieł sztuki znajdujących się na jej terenie i zdecydowała o odnowieniu Dziewczynki z misiem.

Odrestaurowana rzeźba plenerowa wzbudziła zainteresowanie osiedlowych wandali, którzy postanowili ją „uatrakcyjnić” i pomalowali misia na czerwono. Na szczęście tym razem na reakcję spółdzielni mieszkaniowej nie trzeba było czekać latami, jej służby techniczne zadziałały bezzwłocznie i rzeźbę znów ma kolor kremowy, tak jak sobie to wyobrażała artystka.