Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Fontanna “Chłopiec pod wierzbą”

Kameralna fontanna, przedstawiająca rozłożystą wierzbę, z której wodą spływa wprost na ukrywającego się pod nią chłopca jest centralnym punktem trójkątnego skweru znajdującego się u zbiegu ul. Wierzbięcice, ul. Górna Wilda, ul. Czajczej oraz ul. 28 Czerwca 1956 roku oraz Rynku Wildeckiego.

 

Wykonaną z brązu rzeźbę uliczną przedstawiającej wierzbę płaczącą o wysokości 2,5 m i chłopca mierzącego 1,3 m zaprojektował Jarosław Bogucki, a inicjatorem jej powstania była Rada Osiedla Wilda z jej przewodniczącym Adamem Babiczem na czele, a koszt całej inwestycji wyniósł 400 tysięcy złotych.

 

Prezydent Ryszard Grobelny podczas uroczystej inauguracji fontanny w dniu 16 lipca 2013 roku zasugerował by nazwać ją „Gzub z Wildy”, wyrażając przekonanie że stanie się ona symbolem dzielnicy, przy którym turyści będą sobie robili pamiątkowe zdjęcia, a fontanna będzie służyła ochłodzie i integracji mieszkańców Wildy.

 

Rzeźba „Chłopca pod wierzbą”, nawiązującego do nazwy ulicy Wierzbięcice znajduje się w niewielkim wybrukowanym zagłębieniu w gruncie, do którego spływa woda tworząca oczko wodne. Basen z rzeźbą otaczają ławki. Fontanna funkcjonuje codziennie od godziny 11.00 do 22.30 z półgodzinnym przerwami co półtorej godziny. Woda nie płynie w obiegu zamkniętym, a w związku z tym jest zdatna do picia.