Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Pomnik 57 Pułku Piechoty

Niewielki pomnik poświęcony poległym oficerom i żołnierzom 57 Pułku Piechoty znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym założonym w 1919 roku na stokach poznańskiej Cytadeli.

 

Pomnik wykonany został z granitowych płyt, a umieszczony został na nim napis „57 PP Wlkp”, a poniżej odznakę pułkową, pod którą znajduje się kamienna tablica przedstawiająca szlak bojowy poznańskiego pułku –

 

Żołnierzom 57 Pułku Piechoty Wlkp. z Poznania ku wiecznej chwale i pamięci poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. w walkach p-ko Niemcom na polach bitew: pod m. Piątek – Goślub – Makolice – Główno – Emalianów – Giżyce – Iłów – Młodzieszyn – Sochaczew – Puszcza Kampinowska – Warszawa i innych frontach II wojny światowej. W 35 rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę tablicę tę ufundowali towarzysze broni 1.9.1939 – 1.9. 1974

 

Na tablicy pomnika wyryty jest krzyż, w jego górnej części znajduje się natomiast metalowe godło państwowe. Obok pomnika usytuowana jest zaś betonowa misa do umieszczania kwiatów.

 

Projekt pomnika opracowany został przez B. Pieczyńskiego, a jego wykonawca był J. Fabiś. Sam pomnik wykonany zaś został w czynie społecznym przez żołnierzy tego pułku i odsłonięty 1 września 1974 roku.

 

Paweł Cieliczko

 

 

Bibliografia:

  • Eugeniusz Goliński, Pomniki Poznania, Poznań 2001, s. 95.