Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Pomnik „Pamięci Przyjaciół”

Pomniki Lwów sprzed opery oraz rzeźby zwierząt znajdujące się w Starym Ogrodzie Zoologicznym nie są jedynymi pomnikami, jakimi w Poznaniu uhonorowane zostały zwierzęta. Kolejny pomnik znajduje się także na Jeżycach, tyle że ukryty na jednym z kamienicznych podwórek, nie jest znany szerszej publiczności. Jest to pomnik Pamięci Przyjaciół” zwany „pomnikiem śpiącego psa”.

 

Pierwszym w Polsce pomnikiem poświęconym pamięci psa był pomnik Dżoka, który przez rok czekał na swego opiekuna przy rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, który tam zmarł. Odsłonięty został w maju 2001 roku, przy bulwarach wiślanych. Drugi pomnik psa odsłonięty został kilka tygodni później w Poznaniu, w słoneczną sobotę 16 czerwca 2001 roku, na podwórzu secesyjnej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 25. Podwórze jeżyckiej kamienicy nie sprzyja co prawda ekspozycji pomnika, ale wybrano je nieprzypadkowo. Właścicielką kamienicy jest bowiem inicjatorka powstania pomnika – pani Alina Kasprowicz, która prowadzi w niej fundację „Zwierzęta i my”.

 

Około metrowy pomnik przedstawia leżącego na cokole psa. Autorką jego miniatury była Alina Kasprowicz, a rzeźbę psa umieszczoną na postumencie wykonał z masy żywicznej Benedykt Kasznia. Na cokole umieszczono tablicę, na której zapisane zostały imiona wszystkich psów, które mieszkały w kamienicy od jej zbudowania w 1900 roku: Mizeta (1900), Żoli, Lord (1907), Lilciu, Nelly (1934), Ryś (1948), Ofka, Bobik, Żaba, Bidula, Kora, Kinuli, Woj (1956), Donald 1 i 2, Saba, Kali, Aga, Gapa, Bella, Pikuś, Cybina, Dżoka (1972), Zew, Kora, Pegol (1971), Żaba, Morus (1981) oraz Replay (1988).

 

Podkreślić warto, że środki na wykonanie pomnika zbierali zarówno działacze fundacji „Zwierzęta i my”, jak i mieszkańcy obu jeżyckich kamienic. Pomnik psa odsłonięty zaś został w miejscu gdzie przed wojną stała fontanna w kształcie chłopca trzymającego rybę, która zniszczona została w czasie wojny.

 

Po Krakowie i Poznaniu, pomniki psa odsłonięto w kolejnych miastach: Warszawie (Szczęśliwy Pies), Kazimierzu Dolnym (Werniks), Toruniu (Filuś z Melonikiem), Bielsku-Białej (Reksio) czy Białymstoku (Kawelin). W żadnym z miast nie powstał jednak pomnik honorujący całą gromadę psów.

 

Paweł Cieliczko

 

 

 

Bibliografia

  • Eugeniusz Goliński, Pomniki Poznania, Poznań 2001, s. 82-83.

  • Zbyszek Snusz, Pomnik psa w Poznaniu. Bezimienny kundelek na Jeżycach, „Nasze Miasto”, 23.10.2012.