Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Pomnik Poległych Lotników

Pomnik Poległych Lotników odsłonięty został w dniu 12 września 1963 roku, na Cmentarzu Bohaterów Polskich na stokach Cytadeli. Wykonany z kamienia obelisk w kształcie złamanego fragmentu samolotowego śmigła zaprojektował i wykonał Ryszard Skupin. Na płycie frontowej znajduje się inskrypcja –

 

Miejsce spoczynku 39 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli podczas bombardowania Ławicy i miasta Poznania przez hitlerowskie lotnictwo w dniu 1 września 1939 Roku. Chwała Poległym.  

 

Poniżej wypisane zostały nazwiska 28 żołnierzy i oficerów wraz z ich stopniami oraz nazwami ich macierzystych jednostek wojskowych. Pozostałych 11 poległych, którzy we wrześniu 1963 roku złożeni zostali we wspólnej mogile, nie udało się zidentyfikować. Kwestia prawidłowej identyfikacji poległych powróciła w 1995 roku, gdy okazało się, że wymieniony na płycie kapral Maksymilian Kaźmierczak, w rzeczywistości przeżył wojnę, był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i żył jeszcze w 1995 roku, a więc nie mógł zginąć 1 września 1939 roku na Ławicy.

 

 

Paweł Cieliczko

 

Bibliografia:

  • Eugeniusz Goliński, Pomniki Poznania, Poznań 2001, s. 91.