Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Pomnik pomocy Węgrom

Pomnik pomocy Węgrom znajduje się na terenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w dworcu Poznań Głównym i galerii Poznań City Center

 

Pomnik odsłonięty został w dniu 23 października 2013, a jego fundatorem była węgierska firma TriGranit, która zajmowała się budowaniem poznańskiego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

.

Autorem iugranitowo-szklanej stelli był Roman Kosmala, rzeźbiarz, malarz, rysownik i pedagog, który był prezydentem Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy.

 

 Pomnik powstał jako dar wdzięczności od Węgrów za pomoc udzieloną w roku 1956, podczas trwania Powstania Węgierskiego. Z Polski, w tym zwłaszcza z Poznania, dotarła wówczas do mieszkańców Budapesztu znacząca pomoc materiaia Węgierskiego lna. W odsłonięciu monumentu udział wzięli: János Tischler – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury, Ryszard Grobelny – prezydent Poznania, Ákos Engelmayer – uczestnik Powstania Węgierskiego, Ivan Gyurcsik – ambasador węgierski w Polsce, Sándor Demján – prezes TriGranitu, a także reprezentacja kibiców Lecha Poznań[1][2].

 

Adam Ważyk

Krwawy czerwiec 1956

 

Zawieście sumienie w szatni

oprzyjcie się ramieniem o powietrze

zapadajcie w ruiny marzeń

 

dyskutujcie

Staruszka niesie pod chustką dwa chleby

przebite kulami

 

radio nadaje pęczek dźwięków

sygnał geodezyjny

którego nikt nie rozumie

Tak być powinno

słowa się już nie liczą

tyle ich poległo

czerwiec się kończy

jak ten wiersz

milczeniem

 

 

 

Paweł Cieliczko