Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Rzeźba „Macierzyństwo”

Wykonanie rzeźby „Macierzyństwo” zlecił poznańskiemu rzeźbiarzowi Edwardowi Ryszardowi Hauptowi ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski. Często kojarzona jest ona z rzeźbą o tym samym tytule wykonaną przez Xawerego Dunikowskiego jednak rzeźby nazywają się tak samo i na tym kończą się ich podobieństwa.

 

Rzeźba „Macierzyństwo” ustawiona została pierwotnie na dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim, gdzie przed wojną mieścił się Urząd Wojewódzki. Potem pomnik przeniesiony został na teren ówczesnego kąpieliska nad Wartą – tzw. łazienek miejskich przy Drodze Dębińskiej. W 1988 roku rzeźba pojawiła się ponownie na dziedzińcu byłego kolegium jezuickiego (obecnie siedziba Urzędu Miasta). Tym razem powodem ustawienia rzeźby nie było jej eksponowanie ale kompleksowy remont jaki rzeźba tam przechodziła.

 

Po kilku latach rzeźba „Macierzyństwo” powróciła do ogródka jordanowskiego Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, który znajduje się na terenie dawnych łazienek miejskich przy Drodze Dębińskiej.

 

Paweł Cieliczko

 

 

Bibliografia:

 

  1. Jacek Y. Łuczak, Spacerownik poznański, bez miejsca i daty wydania, s. 204.