Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Światowid na Kaponierze

W grudniu 1973 roku na ówczesnym Rondzie Kopernika postawiony został niezwykły, oryginalny pomnik. Znajdował się on na skwerze przy wyjściu z podziemnego przejścia pod rondem Kaponiera w kierunku nieistniejącego już kina „Bałtyk”, które znajdowało się w zburzonym przed kilku laty budynku.

 

Rzeźba zbudowana została z nałożonych na siebie pięciu granitowych, trzytonowych segmentów. Na poszczególnych blokach umieszczone zostały nazwy i odległości z Poznania do poszczególnych stolic europejskich. Na znajdującym się najwyżej kamiennym segmencie umieszczony został zegar z czterema podświetlanymi tarczami. Mechanizm tego zegara został wyprodukowany w Czechosłowacji i skonstruowany był tak, że sterowany był z zegara-matki umieszczonego na szczycie budynku, w którym znajdowało się kino „Bałtyk”. 

 

W związku z rozebraniem budynku kina „Bałtyk” oraz kompleksowym remontem Ronda Kaponiera, rzeźba Światowida została zdemontowana. Miejmy nadzieję, że po zakończeniu remontu i zbudowaniu nowego biurowca „Bałtyk”, Światowid powróci na swoje miejsce i znów będzie kusił poznaniaków by odważyli się wyjechać i poznać inne miejsca.

 

Paweł Cieliczko

 

Bibliografia:

 

  1. Jacek Y. Łuczak, Spacerownik poznański, bez miejsca i daty wydania, s. 196.