Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Tablica Kazimierza Nowakowskiego

Kazimierz Nowakowski Kiedy wybuchła I wojna światowa, jako poddany cesarza Wilhelma II, powołany został do wojska i został chirurgiem niemieckich szpitali polowych i fortecznych, zyskując kolejne szlify oficerskie. Po wybuchu powstania wielkopolskiego, przyłączył się do niego. W wolnym Poznaniu organizował Polski Czerwony Krzyż, był naczelnym chirurgiem Szpitala Przemienienia Pańskiego oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu.

Lokalizacja  Tablica umieszczona jest na głazie narzutowym znajdującym się w południowo-zachodnim skraju obszernego skweru noszącego imię Kazimierza Nowakowskiego, u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Przybyszewskiego.

Inskrypcja

PLAC KAZIMIERZA NOWAKOWSKIEGO 1879-1952

 

PROFESOR, NACZELNY CHIRURG SZPITALA MIEJSKIEGO

WSPÓŁTWÓRCA CHIRURGII POZNAŃSKIEJ

POWSTANIEC WIELKOPOLSKI

PUŁKOWNIK / WIĘZIEŃ HITLEROWSKI 

 

  • Projekt Jerzy Sobociński

  • Materiał płyta metalowa odlana z brązu

  • Odsłonięcie 14 listopada 1980

Tablica umieszczona na kamiennym głazie składa się z trzech części. Górną stanowi „tabliczka informacyjna” z nazwą placu. Poniżej znajduje się okrągły medalion z portretem uhonorowanego, a pod nim druga tablica, na której podane zostały lata urodzenia i śmierci bohatera oraz najważniejsze informacje z jego życia.

Obelisku ufundowany został przez profesorów Akademii Medycznej w Poznaniu przy wsparciu Fundacji Pacjentów i Rodziny w Poznaniu, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w dniu 14 listopada 1980 roku i było zwieńczeniem obchodów 100 rocznicy urodzin profesora. Obchody stulecia urodzin profesora Kazimierza Nowakowskiego nie ograniczyły się tylko do nadania jego imienia placowi miejskiemu oraz odsłonięcia upamiętniającego go obelisku, bo już w dniu 10 maja 1979 roku w sali wykładowej Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ul. Szkolnej w Poznaniu odsłonięta została poświęcona mu tablica, na której napisano

1879 – 1952

PROF. DR KAZIMIERZ NOWAKOWSKI

NACZELNY CHIRURG SZPITALA MIEJSKIEGO 1923-1952

WSPÓŁTWÓRCA CHIRURGII POZNAŃSKIEJ

POWSTANIEC WIELKOPOLSKI

W 1939 R. POZOSTAŁ W TYM SZPITALU Z RANNYMI

AŻ DO UWIĘZIENIA PRZEZ HITLEROWCÓW

Aktu odsłonięcia obelisku dokonali Edward Łukasik i Tytus Krawczyc w towarzystwie weteranów Powstania Wielkopolskiego – kpt. w stanie spoczynku Mariana Dopieralskiego oraz por. Ryszarda Andryszczaka 

Paweł Cieliczko

 

Bibliografia:

  • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 519.

  • Eugeniusz Goliński, Pomniki Poznania, Poznań 2001, s. 65.

  • Jarosław Mulczyński, Historia pisana na murach. Tablice pamiątkowe w Poznaniu po 1945 roku, „Kronika Miasta Poznania” 2001, nr 2, s. 271.

  • Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego, opracował Paweł Anders, wydanie III (zaktualizowane), Poznań 2010, s.

  • Zbysław Wojtkowiak, Napisy pamiątkowe miasta Poznania. Nowożytne tablice zewnętrzne (połowa XIX – początek XXI wieku), Poznań 2004, s. 15.

  • KMP 3/1981, s. 168.