Kazimierz Nowakowski Kiedy wybuchła I wojna światowa, jako poddany cesarza Wilhelma II, powołany został do wojska i został chirurgiem niemieckich szpitali polowych i fortecznych, zyskując kolejne szlify oficerskie. Po wybuchu powstania wielkopolskiego, przyłączył się do niego. W wolnym Poznaniu organizował Polski Czerwony Krzyż, był naczelnym chirurgiem Szpitala Przemienienia Pańskiego oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu.
Lokalizacja Tablica umieszczona jest na głazie narzutowym znajdującym się w południowo-zachodnim skraju obszernego skweru noszącego imię Kazimierza Nowakowskiego, u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Przybyszewskiego.
Inskrypcja
PLAC KAZIMIERZA NOWAKOWSKIEGO 1879-1952
PROFESOR, NACZELNY CHIRURG SZPITALA MIEJSKIEGO
WSPÓŁTWÓRCA CHIRURGII POZNAŃSKIEJ
POWSTANIEC WIELKOPOLSKI
PUŁKOWNIK / WIĘZIEŃ HITLEROWSKI
Projekt Jerzy Sobociński
Materiał płyta metalowa odlana z brązu
Odsłonięcie 14 listopada 1980
Tablica umieszczona na kamiennym głazie składa się z trzech części. Górną stanowi „tabliczka informacyjna” z nazwą placu. Poniżej znajduje się okrągły medalion z portretem uhonorowanego, a pod nim druga tablica, na której podane zostały lata urodzenia i śmierci bohatera oraz najważniejsze informacje z jego życia.
Obelisku ufundowany został przez profesorów Akademii Medycznej w Poznaniu przy wsparciu Fundacji Pacjentów i Rodziny w Poznaniu, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w dniu 14 listopada 1980 roku i było zwieńczeniem obchodów 100 rocznicy urodzin profesora. Obchody stulecia urodzin profesora Kazimierza Nowakowskiego nie ograniczyły się tylko do nadania jego imienia placowi miejskiemu oraz odsłonięcia upamiętniającego go obelisku, bo już w dniu 10 maja 1979 roku w sali wykładowej Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ul. Szkolnej w Poznaniu odsłonięta została poświęcona mu tablica, na której napisano
1879 – 1952
PROF. DR KAZIMIERZ NOWAKOWSKI
NACZELNY CHIRURG SZPITALA MIEJSKIEGO 1923-1952
WSPÓŁTWÓRCA CHIRURGII POZNAŃSKIEJ
POWSTANIEC WIELKOPOLSKI
W 1939 R. POZOSTAŁ W TYM SZPITALU Z RANNYMI
AŻ DO UWIĘZIENIA PRZEZ HITLEROWCÓW
Aktu odsłonięcia obelisku dokonali Edward Łukasik i Tytus Krawczyc w towarzystwie weteranów Powstania Wielkopolskiego – kpt. w stanie spoczynku Mariana Dopieralskiego oraz por. Ryszarda Andryszczaka
Paweł Cieliczko
Bibliografia:
Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 519.
Eugeniusz Goliński, Pomniki Poznania, Poznań 2001, s. 65.
Jarosław Mulczyński, Historia pisana na murach. Tablice pamiątkowe w Poznaniu po 1945 roku, „Kronika Miasta Poznania” 2001, nr 2, s. 271.
Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego, opracował Paweł Anders, wydanie III (zaktualizowane), Poznań 2010, s.
Zbysław Wojtkowiak, Napisy pamiątkowe miasta Poznania. Nowożytne tablice zewnętrzne (połowa XIX – początek XXI wieku), Poznań 2004, s. 15.