Pomniki Poznania

Pomniki Poznania

Tablica Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty to człowiek, który był jednym z trzech członków Naczelnej Rady Ludowej, sprawującej formalną polską władzę w Poznaniu. Nie był on zwolennikiem walki zbrojnej, bardziej wierzył w negocjacje i znalezienie sensownego kompromisu, który pozwoli wspólnie funkcjonować w mieście Polakom, Niemcom i Żydom. Kiedy powstanie wybuchło, dokładał starań by jak najszybciej przekształciło się z buntu harcerzy, skautów i żołnierzy w wojskową strukturę z profesjonalnym dowództwem. Poznańskie doświadczenia sprawiły, że uwierzył w możliwość wywalczenie wolności drogą zbrojną i wkrótce powrócił na Śląsk, stając na czele kolejnych powstań śląskich, w których walnie wspierali go poznaniacy.

Lokalizacja  Tablica umieszczona jest na frontonie willi miejskiej przy ul. Fredry 8a, znajdującej się tuż przed mostem Teatralnym, w której mieszkał Wojciech Korfanty, a od lat swoją siedzibę ma Wydawnictwo Poznańskie. 

Inskrypcja

WOJCIECH KORFANTY

1873 – 1939

KOMISARZ NACZELNEJ RADY LUDOWEJ

W CZASIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

PRZYWÓDCA POWSTAŃ ŚLĄSKICH

MIESZKAŁ W TYM DOMU 1919-1922

  • Projektant Gołąbek (podpisany na dole tablicy)

  • Materiał metalowa płyta odlana z brązu

  • Odsłonięcie 28 VIII 1999 roku

Tablica jest bardzo prosta, wspomnieć tylko warto, że pod imieniem i nazwiskiem oraz datami życia upamiętnionej postaci, znajduje się popiersie Wojciecha Korfantego umieszczone w prostokątnej ramie.

Paweł Cieliczko

 

Bibliografia:

  • Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego, opracował Paweł Anders, wydanie III (zaktualizowane), Poznań 2010, s. 146.

  • Jarosław Mulczyński, Historia pisana na murach. Tablice pamiątkowe w Poznaniu po 1945 roku, KMP 2/2001, s. 281.

  • Zbysław Wojtkowiak, Napisy pamiątkowe miasta Poznania. Nowożytne tablice zewnętrzne (połowa XIX – początek XXI wieku), Poznań 2004, s. 27.

  • KMP 4/1999, s. 320